הפרעות עיכול אצל כלבים – תסמינים, טיפול ומניעה

הכלב שלכם משלשל או מקיא? לפניכם כל הגורמים לבעיות במערכת העיכול בקרב כלבים ומהן דרכי הטיפול אצל הווטרינר.

יצאתם עם הכלב המקסים שלכם לטיול, ואז אתם מבחינים שהוא משלשל. לא נעים, נכון? כדאי לדעת שבעיות במערכת העיכול נפוצות מאוד בקרב חיות מחמד, וכמעט כל כלב עלול להתמודד עם הקאות, שלשולים, גזים, עצירות וירידה במשקל.

 

הפרעות במערכת העיכול המכונות חדות ופתאומיות, אלו בעיות שהתסמינים שלהן נמשכים מספר ימים. אם התסמינים נמשכים כמה שבועות ואף חודשים, מדובר בהפרעות כרוניות במערכת העיכול.

מהם התסמינים לבעיות במערכת העיכול אצל כלבים?

התסמינים לבעיות במערכת העיכול בקרב כלבים דומים לתסמינים שיש לנו, בני האדם. הכלב שלכם עלול לסבול מעצירות, הצואה שלו תהיה רכה, הוא ישלשל, יקיא, יפלוט, ייצר גזים באופן מוגבר, ויאבד תיאבון שיבוא לידי ביטוי בירידה במשקל.

 

בנוסף לכך, אם מדובר באלרגיה למזון, התסמינים עשויים להיות גרד או גירוי בעור. לעיתים, תסמינים לבעיות במערכת העיכול עלולים להעיד על מחלה אחרת שפוגעת באיברים אחרים, ולכן חשוב להגיע לביקור אצל הווטרינר כדי לקבל אבחון מדויק.

alt-text
תמונה: pixabay

מהן הסיבות לבעיות אלה בקרב כלבים?

ישנם גורמים שונים לבעיות במערכת העיכול בקרב כלבים. אם התסמינים מופיעים באופן פתאומי ונמשכים כמה שעות או ימים ספורים, ייתכן שהחבר על ארבע שלכם נדבק בזיהום חיידקי או ויראלי.

 

בנוסף, ייתכן שהבעיה נובעת מחסימה על ידי גוף זר שהכלב בלע, או שהחלפתם מהר מדי את האוכל שלו במקום לעשות זאת באופן הדרגתי. אם ההפרעת העיכול היא כרונית אז הסיבות לכך עשויות להיות אי סבילות למזון מסוים, אלרגיה לרכיב מסוים במזון או מהרעלה.

 

בעיות במערכת העיכול יכולות גם להצביע על דלקת מעיים. דלקת זאת עשויה לנבוע בין היתר מהידבקות בתולעי מעיים. תולעי מעיים אלו טפילים הנפוצים ביותר בקרב כלבים. ניתן לחלק את התולעים לשתי קבוצות עיקריות – תולעים שטוחות ותולעים עגולות.

 

כלבים עלולים להידבק מתולעים שטוחות כתוצאה מאכילת צואה של כלב אחר שנגועה בתולעים, מאכילה של פרעושים או ביצי תולעים. תולעים עגולות לרוב מועברות לכלב מהאם לעובר בזמן ההיריון או ההנקה, או על ידי מגע עם צואה הנגועה בביצי תולעים.

כיצד מטפלים בבעיות במערכת העיכול אצל כלבים?

כאשר אתם מבחינים שכלבכם אינו חש בטוב ומזהים תסמינים כמו הקאות או שלשולים, חשוב מאוד שתיגשו לווטרינר. הווטרינר יערוך בדיקה גופנית לכלב, במקרים מסוימים יערוך בדיקה לצואה, יאבחן את מקור הבעיה ויציע טיפול מתאים. אם למשל כלבכם סובל מקלקול קיבה, ייתכן שהווטרינר יציע טיפול הכולל צום ממזון למשל 12 עד 24 שעות ולאחר מכן, לתת לכלבכם באופן מזון קל לעיכול באופן הדרגתי.

 

אם מדובר בזיהום חיידקי, כלבכם יקבל טיפול אנטיביוטי, ואם הוא סובל מחסימת מעי ייתכן שיהיה צורך באשפוז במרפאה ובהליך כירורגי בהרדמה מלאה.

 

אם מדובר בתולעים, כלבכם יקבל טיפול בתולעים הכולל כדור שמשמיד את התולעים. אם יש לכם גור כלבים, הוא יקבל סירופ. כדי למנוע הידבקות בתולעים, חשוב מאוד שכלבכם יקבל טיפול תילוע בכל חצי שנה.

 

לאחר הטיפול אצל הווטרינר, חשוב מאוד לעקוב אחר היציאות וההקאות של הכלב, ולבחון האם חל שיפור בתסמינים. אם אתם חושדים שיש החמרה במצב, חשוב מאוד לחזור לווטרינר.

טיפול ומניעת הפרעות במערכת העיכול עם Marpet

כאמור, הפרעות במערכת העיכול הן נפוצות מאוד בקרב כלבים, והטיפול בבעיות אלו עלול להיות יקר מאוד ולהגיע למאות ואלפי שקלים. כדי לחסוך את העלויות הגבוהות, חשוב מאוד להיערך מראש ולהיות מוכנים לכל בעיה בריאותית שעלולה לצוץ. שירותי הבריאות של Marpet יאפשרו יאפשר לכם לחסוך את העלויות הגבוהות ולהבטיח שכלבכם יקבל טיפול מסור.

 

אנחנו במרפאט מציעים לכם שירות טיפול בכלבים, הכולל שירות וטרינרי 24 שעות. הטיפול מתבצע באמצעות רשת ארצית של וטרינרים המשתתפים בהסדר עם Marpet.
עם הצטרפותכם לשירות שלנו, תוכלו לגשת עם כלבכם לאחת מהמרפאות הנבחרות שלנו בהתאם לפוליסה שלכם, על מנת שיקבל את החיסונים והטיפולים הנדרשים.

 

אנו במרפאט נדאג לשלם עבור הטיפול באופן מידיי, מבלי שתצטרכו להתעסק בתביעות, בירוקרטיה וללא השתתפות עצמית מינימלית. כך, תוכלו להיות רגועים שהכלב שלכם יקבל את הטיפול המתאים לו מבלי לדאוג מעלויות הטיפולים.

קופת החולים לחיות מחמד
דואגים לחמודים בלי לדאוג מעלויות הטיפולים

להצעת מחיר והצטרפות