אוכל לכלבים – שימוש נכון למטרות אילוף

אילוף עם חטיפים ופרסים אחרים בצורת מזון הוא דרך נהדרת לתמרץ את כלבכם ולזרז את תהליך האילוף. מרבית הכלבים מגיבים היטב לפרסים שכאלה, ואילוף בעזרת חיזוקים חיוביים כאלה נמצא בשימוש עם מגוון רחב של בעלי חיים, כדוגמת נמרים, אריות, פילים ואף חתולים.

 

לפני תחילת שיעור באילוף כלבכם בעזרת אוכל, מומלץ לבדוק קודם אם מזון מסוים יהווה עבורו תמריץ ראוי שייתן לו מוטיבציה לבצע מטלות. התחילו בסביבות השעה שהכלב רגיל לאכול; קחו חתיכה מהאוכל שלו והחזיקו אותו מול פניו של הכלב.

 

אם יש תגובה חיובית מצד הכלב, זה בדיוק הזמן להתחיל בשיעור. אם הכלב אינו מעוניין באוכל, ייתכן ועדיף לדחות את האילוף לזמן אחר. אל תפחדו לדחות את זמן האוכל של הכלב בכדי שיתעניין יותר באילוף.

אילוף באמצעות אוכל לכלבים - מה כדאי לדעת?

באופן כללי זה טוב להרגיל את הכלב לשעות אכילה מסוימות, במקום להשאיר עבורו אוכל בכל שעות היממה. לא רק שכלב עם גישה קבועה לאוכל במשך כל היום יתפתה לאכול יותר ולהשמין, אלא כלב כזה יהיה בלתי ניתן לאילוף בעזרת אוכל ככלי עזר.

 

אילוף כלבכם לבוא כשאתם קוראים לו

ברגע שכלבכם הביע עניין באוכל שהצעתם לו, זה הזמן להתחיל באילוף. כבר תפסתם את תשומת ליבו בזה שהראיתם לו אוכל, תנו לו מעט כבר על ההתחלה ואז התרחקו מספר צעדים לאחור. כשהאוכל עוד בידכם, קראו לכלב, וכשהוא בא הרעיפו עליו שבחים ותנו לו עוד מעט אוכל.

 

לאחר שהוא מתרגל לבוא בקלות, השלב הבא הוא לגרום לו גם לשבת לפני נתינת האוכל. לאחר שלמד זאת ניתן להוסיף פקודות נוספות גם כן. אילוף בעזרת חיזוקי אוכל חיוביים הוא הדרך הטובה ביותר לאלף כלב למגוון של התנהגויות רצויות.

 

דוגמא לשיעור טוב יכולה להיות אילוף הכלב לשבת, להישאר, ולבוא כשאומרים לו. התרגול יכול להתחיל בטיול לכלב, עצירה ואמירה לכלב לשבת. כשהוא יושב בנינוחות, הבעלים מתרחק מעט ואומר לכלב להישאר. באופן אידיאלי הכלב ימשיך לשבת עד שהבעלים יקרא לו, גם בלי שיחזיק ברצועה.

 

בסוף התרגיל, הבעלים קורא לכלב. כשהכלב בא הוא מקבל אוכל ושבחים מהבעלים. יש לחזור על התרגיל מספר פעמים עד שרואים שהכלב מגיב יפה למה שאומרים לו.

 

חשוב לשמור על שיעורים קצרים יחסית לתרגול, בייחוד בהתחלה, כך כלבכם לא ישתעמם, ולא יקבל את כל המזון שלו כפרס על משהו. אחרי שהכלב מאולף לעשות מה שאומרים לו, ניתן להפחית בהדרגה את הפרסים. עדיין חשוב לתת אותם, אך זה השלב שיהיה אפשר לתת פחות.

 

לאחר זמן נוסף גם לא יהיה צורך לתת לכלב פרס בכל פעם ופעם שהוא ממלא פקודה. בשלב זה נתינת פרס פעם אחת מתוך כל חמש פעמים שהכלב מגיב בצורה רצויה צריך להספיק. בארבע הפעמים האחרות ניתן להסתפק בנתינת שבחים ואהבה.

 

ברגע שהכלב מבין את התרגיל הזה לעומק, אפשר להרחיב אותו וליצור שלל משחקים עבורו. זהו דבר שיהיה כיף רב לכלבכם וגם לכם, וישמש חווית לימוד חיובית עד מאוד. זה כבר שלב שאפשר לוותר קצת על הרצועה, עם זאת טוב להתחיל עם זה בסביבה מבוקרת, כדוגמת גינה מגודרת.

 

לשם הגיוון תוכלו לקחת את כלבכם לסביבות מבוקרות אחרות, כגון בית או חצר של חברים, או אזור מיועד לכלבים בפארק. נסו לשחרר את הכלב במקומות כאלה וקראו לו לבוא אליכם. הקפידו לעודד אותו בכל פעם שהוא בא, לטפו אותו מאחורי האוזניים ותאמרו לו איזה כלב טוב הוא. המטרה היא להפוך את הביאה אל הבעלים לעניין מהנה יותר מכל דבר אחר שהכלב עשה לפני כן.

 

ומה לגבי מעטפת בריאות לכלבים? תשובות לכל השאלות >>

קופת החולים לחיות מחמד
דואגים לחמודים בלי לדאוג מעלויות הטיפולים

להצעת מחיר והצטרפות