איך להרגיע את הכלב בזמן אזעקה – טיפים שכדאי להכיר בעת הזו

הכלבים שלנו לא באמת מבינים את המצב הביטחוני, רבים מהם נבהלים מהאזעקות, מייללים או מתחבאים. לפניכם טיפים מועילים כיצד להרגיע את הכלב בעת אזעקה.

טיפים יעילים להרגעת כלב בזמן אזעקה

מאז אותה שבת שחורה של ה-7 באוקטובר, שוגרו לישראל יותר מ-7,500 רקטות. תושבים מהדרום ועד הצפון נאלצים להתמודד עם מציאות מלחיצה הכוללת אזעקות והתראות של צבע אדום. בזמן שעבורנו, בני האדם, ההנחיות של כניסה לממ”דים, מקלטים ולמרחבים מוגנים, היא ברורה מאוד, הכלבים שלנו לא באמת מבינים את המצב.

 

רבים מהם נבהלים מהאזעקות, מתחבאים מתחת לשולחן או נובחים ומייללים בפחד. אז כדי לסייע לכלב שלכם להישאר רגוע בזמן אזעקה ולהיכנס איתכם בנינוחות למרחב המוגן, הנה לפניכם כמה טיפים יעילים איך להרגיע את הכלב בזמן אזעקה.

 

שדרו ביטחון לכלב

ממש כמו שעלינו לשדר ביטחון וקור רוח מול הילדים שלנו בזמן האזעקה, כך גם חשוב שנתנהל מול חיית המחמד שלנו. אין ספק שמדובר במצב מלחיץ, אך עליכם לנסות ככל הניתן להישאר באנרגיה טובה ומחבקת מול הכלב שלכם. כלבים הם לרוב סתגלניים, וכשהם מרגישים שהבעלים שלהם רגועים, גם הם רגועים.

 

אם הכלב נובח או משתולל, נסו להימנע מלגעור בו ולצעוק עליו. תגובה כזאת רק תגביר את הסטרס שהם ואתם שרויים בו. לכן, קחו נשימה עמוקה, לטפו והרגיעו את כלבכם. יש סברה שגויה לפיה ליטוף בזמן שהכלב מפחד עלול לשמש כחיזוק עבור הכלב ולגרום לו לפחד יותר.

 

אלא שחיזוק מגביר התנהגויות ולא רגשות, ולכן לא ניתן לחזק פחד מעצם היותו רגש. אם הכלב שלכם נהנה מליטופים ומגע, זה עשוי לסייע לו להירגע.

 

ציוד מרגיע ומפנק

כדאי להכין מראש ציוד שירגיע את הכלב שלכם כמו חטיפים שהוא אוהב, תמציות צמחים טבעיות ומשחק קונג עם חטיף טעים שהוא יוכל להתעסק איתו בזמן האזעקה.

 

מומלץ להכין מראש בממ”ד או במקלט אזור בטוח ונעים לכלב עם מיטה בשבילו, צעצועים שהוא אוהב וקערה עם מים.

אזעקה בזמן שהייה בבית

אם אתם נמצאים בבית אם כלבכם ולפתע נשמעת אזעקה, קשרו במהירות את כלבכם לרצועה וגשו איתו לממ”ד או למקלט הקרוב ביותר. בזמן ההליכה למרחב המוגן, מומלץ לתת לכלבכם חטיף כדי להרגיע אותו ולעודד אותו לשתף פעולה. בנוסף, לטפו אותו בעדינות ודברו אליו בקול רך ונעים.

 

לאחר עשר דקות עם סיום האזעקה ניתן לחזור לשגרה – אמרו לכלב “נגמר”, תנו לו עצם או משחק שירגיע אותו, ואם זה אפשרי צאו עמו לטיול קצר בסביבה. אם הכלב נצמד אליכם ייתכן שהוא בחרדה.

 

חשוב שתלטפו אותו ותשדרו לו שהמצב בסדר. אם הוא בורח ומתחבא מתחת לשולחן, תנו לו את הזמן שלו להירגע ובינתיים תוכלו לתת לו חטיף, צעצוע או שמיכה שיעזרו לו בהורדת המתח והלחץ.

alt-text
שדרו ביטחון לכלב

אזעקה בזמן טיול עם הכלב

אם האזעקה תפסה אתכם דווקא בזמן טיול עם הכלב ואתם לא קרובים למרחב מוגן, שכבו על הרצפה עם כלבכם, לטפו והרגיעו אותו. לאור המצב הבטחוני, עדיף לקצר את הטיולים ולהישאר סמוך לבית ולמרחב מוגן, במיוחד אם אתם נמצאים באזור שבו זמן הכניסה למרחב מוגן קצר מאוד.

 

כדאי להביא מראש כמה חטיפים בכיס למקרה של אזעקה, כך שתוכלו להרגיע את החבר על ארבע שלכם. בנוסף, דאגו לתלות בקולר של כלבכם תג שם עם פרטי הקשר שלכם. לצערנו, יש כלבים רבים שנבהלים בזמן אזעקה ולברוח. תג שם יסייע לאתר אתכם במקרה שבו כלבכם ירוץ בבהלה.

 

אזעקה בזמן נסיעה עם הכלב

לפי ההנחיות של פיקוד העורף, במקרה של אזעקה בזמן נסיעה, יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למרחב מוגן קרוב. חשוב שתחזיקו היטב את כלבכם עם רצועה כדי שלא יברח וצ’פרו אותו עם חטיפים. אם אין מרחב מוגן בסביבה, צאו עם כלבכם מהרכב, שכבו על הרצפה יחד על כלבכם והגנו על ראשכם.

 

איך להתנהל עם יותר מכלב אחד במרחב מוגן?

אם יש לכם שני כלבים או יותר ואתם חוששים שהם לא יסתדרו ביניהם במרחב המוגן, חשבו על אמצעי להפריד ביניהם. תוכלו למשל לקשור אותם לאזורים שונים בחדר עם רצועה, להפריד בין הכלבים בעזרת רהיט גדול או להכניס כל מהם לכלוב גורים.

 

אם הם מסתדרים ביניהם אפשרו להם לשחק זה עם זה בתוך המרחב המוגן. זה יעזור להם להירגע וגם לכם.

 

אנחנו במרפאט, המעניקה שירותי בריאות לכלבים וחתולים בשגרה ובחירום, נמצאים כאן בשבילכם, מחזקים אתכם ואת חיית המחמד שלכם. נאחל לימים טובים יותר של שלווה ושמחה.

קופת החולים לחיות מחמד
דואגים לחמודים בלי לדאוג מעלויות הטיפולים

להצעת מחיר והצטרפות