לעיסה אצל כלבים – מה מותר ללעוס ומה אסור?

לעיסה היא דבר טבעי ובריא, אך זה לא אומר שצריך לתת לכלב שלנו חופש ללעוס כל דבר בבית. חשוב שכל כלב או כלבה ילמדו מה מותר ללעוס ומה אסור. המדריך לפניכם.

אלף את כלבך לא ללעוס דברים

לעיסה היא דבר שבא בטבעיות לכלב, כאשר לכל כלב יש אינסטינקט מוטמע לחדד את שיניו ולהתאמן על יכולתו לנגוס. כשכלב לועס על צעצועי לעיסה, לדוגמא, זה יעזור לו לנקות את שיניו ולשמור עליהם בריאות.

לעיסה היא אמנם דבר טבעי ובריא, אך ברור לנו שזה לא אומר שצריך לתת לכלב שלנו חופש ללעוס כל דבר בבית. חשוב שכל כלב או כלבה ילמדו את ההבדל בין דברים שמותר ללעוס (צעצועים, חבלים וכו’) ולבין דברים שאסור ללעוס (כגון שטיחים, נעליים ועוד).

 

לעיסה – משמעותי במיוחד בעת אילוף גור חדש

כשעובדים עם גור חדש, מומלץ לייעד לו חדר קטן לשבועות הראשונים. לא רק שזה יעזור ללמד אותו לא ללעוס דברים, אלא יעזור לו בנושאים אחרים הקשורים לאילוף למגורים בתוך הבית. גם כמביאים הביתה כלב בוגר יותר, יש לייעד חדר שיעזור לו להתרגל בהדרגה למראה ולריחות של ביתו החדש.

 

כשמכינים את החדר עבור הכלב או הגור, ספקו לו כמה צעצועים שישמשו ללעיסה ויעסיקו אותו כשאתם לא בבית. כמובן, יש גם לדאוג למקום חם בשבילו לישון ואספקה תמידית של מים טריים ונקיים.

 

עם המעבר ההדרגתי של הכלב לאזורים גדולים יותר של הבית, יזדמן לו יותר ויותר ללעוס דברים שאינכם מעוניינים שילעס. ככל שלכלב יש יותר חופש באזורי הבית השונים, חשוב לסלק חפצים שאינכם רוצים שילעס כגון שטיחונים, נעליים וכו’, ולדאוג שחפצים אלו לא יהיו על הרצפה.

 

חזרנו הביתה – וראינו חפץ “אסור” לאחר לעיסה

מצאתם חפץ לעוס, שנכלל ברשימת החפצים האסורים? אל תענישו את הכלב או תצעקו עליו. הקפידו להסיח את דעתו עם צעצוע אהוב אחר והוציאו את החפץ מפיו. כשהכלב לועס את הצעצוע שנתתם לו, הרעיפו עליו שבחים ואהבה. כך הכלב ילמד שהוא מתוגמל כשהוא לועס חפצים מסוימים, אך לא חפצים אחרים.

 

חינוך הכלב ללעיסת הדברים הנכונים והמותרים הינו חשוב וקריטי לא רק לשימור חפציכם, אלא לבטיחות כלבכם. קרו מקרים רבים שכלבים לעסו חפצים מסוכנים, כגון חוטי חשמל וכו’. ברור שדבר כזה עלול לפצוע את כלבכם ואף להתחיל שריפה בבית.

 

מרבית הכלבים לומדים מה מותר ללעוס ומה אסור יחסית מהר, אך אין זה מפתיע שחלקם לומדים מהר יותר מאחרים. יש כלבים שלועסים דברים מתוך שעמום, ולכן חשוב לספק לכלב מבחר צעצועים ופעילויות אחרות.

 

זה יהיה רעיון טוב לקבוע מספר זמנים המיועדים למשחק בכל יום, כשאחד מהם יהיה ממש לפני יציאתכם מהבית. אם הכלב הוציא אנרגיות והתעייף במהלך משחקי הבוקר, רוב הסיכויים הם שיישן לאחר מכן שעות ארוכות.

 

הקשר בין לעיסה ללחץ נפשי

כלבים אחרים לועסים בכדי לבטא לחץ נפשי מעזיבתכם. כלבים רבים נלחצים כשבעליהם עוזבים, ויש כלבים שתמיד מודאגים שבעליהם לא יחזרו בכל פעם שהם יוצאים מהבית. הלחץ הזה עלול לגרום לכלבכם לבטא התנהגות הרסנית, כולל לעיסה ועשיית צרכים בשטח הבית.

 

אם חרדת נטישה היא שורש הבעיה, יש להתייחס אליה ולדאוג שכלבכם ידע שלבטח תחזרו כשאתם עוזבים. דרך אחת טובה לעשות זאת היא על-ידי מספר גדול של טיולים קצרים לכלב בכל יום, ועם הזמן יש להאריך את זמן הטיולים ולהקטין את מספרם.

alt-text

קופת החולים לחיות מחמד
דואגים לחמודים בלי לדאוג מעלויות הטיפולים

להצעת מחיר והצטרפות