מחלות כלבים נפוצות – תסמינים, טיפולים והיערכות מראש

בעיות שיניים, מערכת העיכול, תולעים, אלרגיות ועוד. הכלבים שלנו חשופים למגוון רחב של מחלות. לפניכם מחלות כלבים נפוצות. איך מטפלים – ואיך נערכים?

הכלב המקסים שלכם חסר מנוחה כבר כמה ימים. הוא מקיא שוב ושוב, ונראה שאין לו תיאבון – גם לא כשאתם מגישים לו חתיכת בשר עסיסית. בנוסף, אתם מבחינים שיש לו בעיות במתן שתן או להפך – שהוא משתין בתדירות גבוהה מתמיד. נשמע נורא, נכון? אלו רק חלק מהתסמינים המעידים על מחלות בקרב כלבים.

 

ממש כמו שבני האדם עלולים לחלות, גם אצל כלבים יכולות להתפתח מחלות שונות שפוגעות בבריאותם ואף עלולות לסכן את חייהם. כבעלי כלבים, כדאי מאוד שתכירו את מחלות הכלבים הנפוצות, מהם התסמינים שלהן וכיצד ניתן לטפל בהן ואף למנוע אותן.

 

שירותי רפואה לגורי כלבים – כך תדאגו לבריאות הגור שלכם

חיסונים לכלבים ולחתולים – מדריך החיסונים המלא של מרפאט

מחלות ובעיות בריאותיות נפוצות אצל כלבים

בעיות עיכול

בדומה לבני אדם, גם הכלב שלכם עלול לסבול מבעיות במערכת העיכול. התסמינים לבעיות עיכול יבואו לידי ביטוי בשלשולים, עצירות, הקאות, גזים וחוסר תיאבון.

 

בעיות עיכול, הנפוצות מאוד אצל כלבים, נובעות מסיבות רבות כמו חיידקים, זיהום ויראלי, שינוי חד במזון הכלב או חסימה על ידי גוף זר. אם הבעיה נמשכת לאורך שבועות, מדובר בהפרעה כרונית שיכולה להתרחש בשל אלרגיה למזון או אלרגיה סטרילית.

 

כדי לטפל בבעיות עיכול ניתן לתת לכלבכם מזון שיקל עליו. כך לדוגמה, אם הוא סובל משלשולים, מומלץ לתת לו אורז אשר עוזר למצק את הצואה. אם הכלב משלשל בתדירות תכופה, או שהשלשול עם דם ובצבע חריג, חשוב לגשת לווטרינר שיעניק טיפול מתאים.

 

אלרגיה

אלרגיה היא רגישות יתר לחומרים אלרגניים. האלרגיה גורמת להפעלה בלתי רצונית של מערכת החיסון המובילה לתסמינים שונים. אצל כלבים, האלרגיה יכולה לבוא לידי ביטוי בגירודים ופצעים בעור, בנזלת ועיטושים, בהקאות, שלשולים ודלקות אוזניים.

 

אלרגיה יכולה להתעורר בשל פרעושים שנדבקו לכלב, חומרי ניקוי כביסה שונים, חילופי עונות, רגישות לצמחים מסוימים ורגישות למזונות מסוימים.

 

כדי למנוע התפתחות של אלרגיה, עליכם להבין מהו מקור הרגישות של כלבכם. אם למשל רכשתם לאחרונה אבקת כביסה חדשה שעמה כיבסתם את השמיכה של הכלב, ייתכן שיש להחליף חומר ניקוי. אם האלרגיה נובעת ממזון, תוכלו לנסות את המזון של כלבכם למזון היפואלרגני לכלבים. אם הכלב מתגרד לעיתים קרובות, ייתכן שיש לו פרעושים הגורמים לו לאלרגיה. במקרה כזה ניתן להיפטר מהפרעושים באמצעות תרסיס או אמפולה ייעודים.

 

אם זיהיתם את אחד מהתסמינים של האלרגיה, גשו עם כלבכם לווטרינר לקבלת טיפול מתאים כדוגמת כדור נגד אלרגיה.

 

קרציות ופרעושים

הטפילים הנפוצים ביותר בקרב כלבים אלו הן הקרציות. הקרצייה חיה על גופו של הכלב ומוצצת את דמו. לא זו בלבד שהקרצייה גורמת לכלב לאי נוחות רבה המתבטאת בגירודים ודלקות בעור, היא עלולה במקרים חמורים לגרום לו למחלה קשה הנקראת קדחת קרציות.

 

טפיל נוסף הנפוץ בעיקר בחודשי הקיץ החמים, הוא הפרעוש. הפרעושים, שמשגשגים בתנאי חום ולחות, קופצים על גופו של הכלב ונצמדים אליו כדי למצוץ את דמו.

 

כדי למנוע הידבקות בקרציות ופרעושים, חשוב לתת לכלב שלכם טיפול קבוע – קיים מגוון של אמפולות, כדורים ותרסיסים שונים המגנים על הכלב מפני הפרעושים והקרציות. אם הכלב נדבק בטפילים אלו, יש לגשת לווטרינר ולקבל תכשירים לטיפול חיצוני.

 

תולעים

התולעים הם טפילים פנימיים שעלולים לפגוע ברקמות, באברים הפנימיים, ובתפקוד המערכת החיסונית, לגרום להקאות, שלשולים, נפיחות בבטן, חולשה ואנמיה. כלבים עלולים להידבק בתולעים עגולות כתוצאה ממגע עם צואה של חיה שנדבקה בתולעים, או להידבק בתולעים שטוחות שמקורן בפרעושים.

 

הטיפול בתולעים הוא באמצעות קבלת תרופה המשמידה את התולעים. כדי להימנע מתולעים, יש לתת לכלב כל חצי שנה טיפול באמצעות כדור אותו ניתן לרכוש אצל הווטרינר.

alt-text
חשיבה מקדימה על מחלות כלבים - חשיבות מיוחדת לגורים

בעיות שיניים וחניכיים

בעיות שיניים וחניכים הן בעיות בריאותיות הנפוצות בקרב כלבים בכל טווח הגילאים, ולרוב הן אינן מטופלות כראוי. בין בעיות השיניים אצל כלבים ניתן למנות אבן שן ופלאק, דלקת ונסיגת חניכיים, שיניים שבורות וסדוקות וחורים בשיניים.

 

הדרך לזהות שלכלב יש בעיות בשיניים היא בראש ובראשונה אם יש לו ריח פה לא נעים. כמו כן, ניתן לראות אדמומיות בחניכיים ומשקעי אבנית על חלקן העליון של השיניים. אם הבעיה חמורה, הכלב יסרב לשתות ולאכול.

 

כדי לטפל בבעיות השיניים יש לגשת לטיפול וטרינרי המתבצע לרוב בהרדמה מלאה. על מנת לשמור על שיניים בריאות ויפות, חשוב להקפיד לצחצח שיניים לכלב שלכם ולקחת אותו לטיפול הסרת אבנית מדי שנה.

 

בעיות אורתופדיות

בעיות אורתופדיות הן תופעה שכיחה בקרב כלבים, וכוללות בין היתר שברים, קרע ברצועה צולבת, פגיעות במפרקים, פריקת פיקת הברך ועוד.

 

כלבים עלולים לסבול מבעיות אורתופדיות כתוצאה מטראומה וחבלה,  דלקת פרקים או בשל סיבות גנטיות. אם אתם מבחינים שהתנועה של הכלב שלכם מוגבלת, ושכואב לו באזור מסוים בגוף כאשר אתם נוגעים בו, חשוב לגשת מיד לווטרינר.

 

הווטרינר יערוך בדיקה גופנית ובעזרת צילום רנטגן לכלב יוכל לאבחן שברים, נקעים וכל שינוי בעצמות. במידת הצורך הווטרינר ימליץ על ניתוח בהרדמה מלאה, כמו תיקון קרע בגידים, התקנת משתלים לצורך איחוי שברים, תיקון קרע ברצועות ועוד.

 

כלבת

כלבת היא מחלה מסוכנת מאוד לא רק בקרב כלבים, אלא בכל היונקים כולל בני האדם. הכלבת היא מחלה ויראלית שמועברת לכלב באמצעות נשיכה מבעל חיים אחר הנגוע בכלבת או באמצעות שריטה. כאשר הכלב נגוע בכלבת, יתפתחו אצלו תסמינים שונים שעיקרם הוא שינוי בהתנהגות.

 

הכלב יהיה בחוסר שקט ויתנהג בפראות (למשל הוא יכול לרוץ לפתע למרחקים ארוכים ולנשוך כל מה שנקרה בדרכו). בנוסף, אצל כלבים עם כלבת ניתן להבחין באישונים מורחבים, קצף בפה ושינויים בקול.

 

עם התפרצות המחלה, הסיכוי להינצל ממנה אפסיים. לכן, חשוב מאוד לחסן את כלבכם נגד כלבת אחת לשנה, ולא לתת לכלב לשוטט לבדו מחשש שיינשך.

 

מרפאט – לטפל בכלב שלכם בראש שקט

 

כפי שראיתם, כלבים עלולים לחלות במחלות רבות, שחלקן מסוכנות מאוד. הטיפול במחלות אלו הוא לעיתים יקר מאוד, ויכול להגיע למאות ואלפי שקלים. הדרך לחסוך את העלויות הגבוהות היא באמצעות שירות קופת החולים של מרפאט.

 

אנחנו במרפאט מציעים לכם שירותי טיפולים לכלבים, כולל שירות וטרינרי 24 שעות. זאת, באמצעות רשת ארצית של וטרינרים המשתתפים בהסדר עם מרפאט.

 

עם הצטרפות לשירות אתם זכאים לכל החיסונים והטיפולים הנדרשים – בהתאם לכתב השירות שלכם – וכאשר עולה צורך אתם ניגשים לאחת מהמרפאות הנבחרות שלנו. אנחנו נדאג לשלם על הטיפול לכלב שלכם מיד, ללא צורך בתביעות, בירוקרטיה וללא השתתפות עצמית מינימלית. כך, אתם יכולים להיות רגועים שהכלב שלכם יקבל את הטיפול המתאים מבלי להיות מודאגים מעלויות הטיפולים.

קופת החולים לחיות מחמד
דואגים לחמודים בלי לדאוג מעלויות הטיפולים

להצעת מחיר והצטרפות