תולעת הפארק – מה זה, תסמינים, דרכי טיפול ומניעה

בעלי כלבים, ודאי שמעתם על תולעת הפארק ואתם די חוששים ממנה ובצדק. אבל מהי בעצם תולעת הפארק, כיצד ניתן לאבחן אותה ואיזה טיפול מונע חייבים לאמץ? כל התשובות במדריך שלפניכם

הכירו את תולעת הפארק

במהלך חייהם חברינו על ארבע חשופים למגוון עצום של טפילים, שכל אחד מהם מהווה סיכון משמעותי עבורם. אחד מהאויבים האימתניים ביותר היא תולעת הפארק. אז איך תולעת אחת קטנה מצליחה להפחיד כל בעל/ת כלב?

 

שתי סיבות מרכזיות: הראשונה היא השפעתה ההרסנית על גוף הכלב והסיבה השנייה היא שהתולעת הזו נפוצה במיוחד בפארקים בישראל.

 

תולעת הפארק היא תולעת טפילית שעלולה לגרום לפגיעה חמורה במערכות הפנימיות ובמקרים מסוימים אף למוות אצל כלבים. התולעת זוהתה לראשונה בשנות ה-90 בפארק הלאומי ברמת גן ומאז ועד היום ממשיכה להתפשט באזורים נרחבים בארץ, בהם פארקים וגינות ציבוריות המהוות סביבה יומיומית עבור כלבים.

 

קראו עוד אודות מחלות כלבים נפוצות >>

תולעת קטנה - נזק גדול

על אף שגודלה של התולעת לא עולה על מספר סנטימטרים, היא מהווה סיכון לפגיעה רב מערכתית. תולעת הפארק מועברת על ידי חיפושיות זבל, אותן אוכלים כלבים. משם מופרשות ביצים דרך צואת הכלב. הצואה נאכלת על ידי חיפושיות הזבל, שמהוות אכסן לביצי תולעת הפארק שנמצאות בצואה.

 

ביצים אלו בוקעות בתוך גוף החיפושית עד להפיכה לזחל בוגר. במקרים של אכילת חיפושית זבל על ידי כלב, התולעים מתמקמות בקיבת הכלב וחודרות למחזור הדם, משם אל אבי העורקים ואז אל וושט הכלב, המהווה מקום קבע עבורן.

 

נקבות התולעת מטילות ביצים בדופן הוושט של הכלב, משם עוברות הביצים למערכת העיכול עד להפרשתן בצואה. בשלב זה כלבים נוספים באזור נמצאים בסכנת הדבקה, עקב מגע או אכילת צואת הכלב הנגועה.

alt-text
הכירו את מחלות הכלבים הנפוצות, דוגמת תולעת הפארק - והיערכו מראש

תולעת הפארק – דרכי אבחון וזיהוי תסמינים

ניתן לאבחן הדבקה של תולעת הפארק על פי מספר סממנים, בהתאם לאזור הפגיעה בגוף.

 

פגיעה בוושט הכלב: במקרים של פגיעה בוושט ניתן להבחין בהקאות, פליטות ושיעול. אלו נגרמים בעקבות גושים בוושט (גרנולומות) אותן יוצרת התולעת, שמובילים לקושי בבליעה.

 

במשך הזמן, חלק מגושים אלו הופכים לסרטניים ועלולים לגרום לחסימה מלאה של הוושט ואף להתפשט באמצעות גרורות לשאר חלקי הגוף. במקרים אלו התסמינים יכללו ירידה במשקל, קושי בבליעה ושיעול לצד ריור מוגבר ונפיחות בבלוטות הרוק הממוקמות בחלקה האחורי של הלסת.

 

פגיעה בכלי דם: פגיעה באבי העורקים או בכלי הדם שמובילים למעי עלולה לגרום לתסחיפים, לדימומים ולמפרצת באבי העורקים. כל אחד מאלו מהווה סכנת חיים מידית. חסימה של מעבר דם תקין למעי עלולה לגרום לנמק ולדלקת מסכנת חיים.

 

פגיעה במערכת העצבים: במקרים בהם תולעי הפארק הצעירות נודדות אל אזור עמוד השדרה, נגרמת פגיעה ברגליים האחוריות המובילה לצליעה. בנוסף, הפגיעה עלולה להתפתח לשיתוק מוחלט של פלג הגוף התחתון של הכלב.

חשיבות טיפול מונע

הטיפול הטוב ביותר במקרה הזה הוא מניעה – באמצעות חיסון לתולעת הפארק (זריקה), הניתנת מדי 3 חודשים. עבור לקוחות Marpet – טיפול זה נכלל בכתב השירות. יש לציין כי תושבי המרכז, דוגמת תל אביב, זקוקים לטיפול כזה אחת לחודשיים, משום שהתולעת נפוצה יותר באזורי המרכז. מומלץ להיוועץ עם וטרינר.

 

במקרים בהם אובחנה הדבקה, יש צורך בקבלת טיפול רפואי באמצעות תרופה הניתנת כזריקה מדי שלושה חודשים. בתום תהליך הטיפול יש לבצע בדיקת אנדוסקופיה בכדי לוודא את מיגור התולעת באופן מלא. במקרים של התפתחות גידול ממאיר יש צורך בביצוע ניתוח חירום.

 

יציאה לטיול עם מחסום מפחיתה משמעותית את הסיכון בהידבקות. בכדי למנוע הדבקה של כלבים אחרים חשוב להקפיד ולאסוף את צואת הכלב.

אבחון וטיפול מונע עם Marpet

במקרים של הדבקה בתולעת הפארק, לאבחון בזמן יש חשיבות קריטית במניעה של התקדמות הגרנולומות והגעה למצב בלתי הפיך.

 

במצב של אבחון בזמן, בטרם החלו גידולים משמעותיים בוושט הכלב, קבלת טיפול הינה קריטית והיא מאפשרת למחלה לסגת עד להחלמה מלאה. הטיפול כולל קבלת זריקות בתדירות גבוהה, ולעיתים יש לשלב את קבלת התרופה עם סטרואידים.

 

בחלק מהמקרים יש צורך בטיפולי פיזיותרפיה משקמים המאפשרים לכלב לחזור להליכה תקינה, כמו כן במצבים בהם כבר החלו להתפתח גידולים סרטניים יש צורך בניתוח כירורגי להסרת החלק הפגוע.
לאחר סיום הטיפול מתבצעת בדיקה אנדוסקופיה המאפשרת לשלול הימצאות של תולעת הפארק בגוף הכלב.

 

כל אחת מהפרוצדורות הללו נחשבת להכרחית עבור שמירה על בריאותו של הכלב, עם זאת, מדובר בהוצאות כספיות לא מבוטלות. אך מה אם היינו אומרים לכם שאתם יכולים לקצץ בעלויות הללו באופן משמעותי ועדיין ליהנות משירות וטרינרי נגיש ומקצועי? הכירו את מרפאט, שירות ייחודי המציע שירות וטרינרי לכלבים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

 

מרפאט מאפשרת לפנות לקבלת שירות אצל מגוון רחב של מרפאות וטרינריות בפריסה ארצית, כאשר כל אחת מהמרפאות ונותני השירות עובדים בהסדר עם חברת הראל. בכל מצב רפואי המצריך בדיקה או קבלת טיפול, אתם מוזמנים לבחור את המרפאה הקרובה לביתכם מתוך המרפאות הווטרינריות אשר נמצאות בהסדר עם מרפאט ולגשת לקבל טיפול באופן מהיר ונוח.

 

התשלום למרפאה מועבר ישירות דרך Marpet מבלי שתידרשו בתשלום, ללא השתתפות עצמית או מילוי טפסים לקבלת החזרים רטרואקטיביים.

 

כך אתם מוזמנים להסיר לפחות דאגה אחת מליבכם ולהקדיש את מלוא תשומת הלב לכלבכם ולשמירה על בריאותו.

 

ונזכיר – אמצעי הטיפול היעיל ביותר – חיסון למניעת תולעת הפארק מדי 3 חודשים – נכלל בכתב השירות של Marpet.

קופת החולים לחיות מחמד
דואגים לחמודים בלי לדאוג מעלויות הטיפולים

להצעת מחיר והצטרפות