חייג אלינו: 5761*

לעיסה היא דבר שבא בטבעיות לכלב. לכל כלב יש אינסטינקט מוטמע לחדד את שיניו ולהתאמן על יכולתו לנגוס. כשכלב לועס על צעצועי לעיסה, לדוגמא, זה יעזור לו לנקות את שיניו ולשמור עליהם בריאות.

אם כי לעיסה היא דבר טבעי ובריא, ברור לנו שזה לא אומר שצריך לתת לכלב שלנו חופש ללעוס כל דבר בבית. חשוב שכל כלב או כלבה ילמדו את ההבדל בין דברים שמותר ללעוס (צעצועים, חבלים וכו') ודברים שאסור (כגון שטיחים, נעליים ועוד).

כשעובדים עם גור חדש, מומלץ לייעד לו חדר קטן לשבועות הראשונים. לא רק שזה יעזור ללמד אותו לא ללעוס דברים, אלא בשאר האילוף של כלבך למגורים בתוך הבית. גם כמביאים הביתה כלב בוגר יותר, יש לייעד חדר כזה שיעזור לו להתרגל בהדרגה למראה ולריחות של ביתו החדש.

כשמכינים את החדר עבור הכלב או הגור, תוודאו לספק לו כמה צעצועים שישמשו ללעיסה ויעסיקו אותו כשאתם לא בבית. כמובן, יש גם לדאוג למקום חם בשבילו לישון ואספקה תמידית של מים טריים ונקיים.

עם המעבר ההדרגתי של הכלב לאזורים גדולים יותר של הבית, יזדמן לו יותר ויותר ללעוס דברים שאינכם מעוניינים שילעס. ככל שלכלב יש יותר חופש באזורי הבית השונים, חשוב לסלק חפצים שאינכם רוצים שילעס כגון שטיחונים, נעליים וכו', ולדאוג שחפצים אלו לא יהיו על הרצפה. אם שכחתם לעשות כן עם חפץ מסוים וחזרתם הביתה למצוא אותו לעוס, התאפקו מלהעניש את הכלב או לצעוק עליו. במקום זה, הסיחו את דעתו עם צעצוע אהוב, והוציאו את החפץ מפיו.

כשהכלב לועס את הצעצוע שנתתם לו, הרעיפו עליו שבחים ואהבה. כך הכלב ילמד שהוא מתוגמל כשהוא לועס חפצים מסוימים, אך לא חפצים אחרים.

חינוך הכלב ללעיסת הדברים הנכונים חשוב וקריטי לא רק לשימור חפציכם, אלא לבטיחות כלבכם. קרו מקרים רבים שכלבים לעסו חפצים מסוכנים, כגון חוטי חשמל וכו'. ברור שדבר כזה עלול לפצוע את כלבכם ואף להתחיל שריפה בבית.

מרבית הכלבים לומדים מה ללעוס ומה אסור יחסית מהר, אך אין זה מפתיע שחלקם חומדים מהר יותר מאחרים. יש כלבים שלועסים דברים מתוך שעמום, ולכן חשוב לספק לכלב מבחר צעצועים ופעילויות אחרות.

גם יהיה רעיון טוב לקבוע מספר זמנים המיועדים למשחק בכל יום, כשאחד מהם יהיה ממש לפני יציאתכם מהבית. אם הכלב הוציא אנרגיות והתעייף במהלך משחקי הבוקר, רוב הסיכויים הם שיישן לאחר מכן שעות ארוכות.

כלבים אחרים לועסים בכדי לבטא לחץ נפשי מעזיבתכם. כלבים רבים נלחצים כשבעליהם עוזבים, ויש כלבים שתמיד מודאגים שבעליהם לא יחזרו בכל פעם שהם יוצאים מהבית. הלחץ הזה עלול לגרום לכלבכם לבטא התנהגות הרסנית, כולל לעיסה ועשיית צרכים בשטח הבית. אם חדרת נטישה היא שורש הבעיה, יש להתייחס אליה ולדאוג שכלבכם ידע שלבטח תחזרו כשאתם עוזבים. דרך אחת טובה לעשות זאת היא על-ידי מספר גדול של טיולים קצרים לכלב בכל יום, ועם הזמן יש להאריך את זמן הטיולים ולהקטין את מספרם.

שיהיה בהצלחה!

חזרה למאמרים